“Защото така казах!”, „Не ми се слуша, просто действай!“, „Я не ми отговаряй!“, „Извини се веднага…“ и пр.. Всички сме поне чували, ако не даже израснали или дори използвали някои от тези родителски заповеди. Обикновено са последвани от изпълнение – не заради нещо друго – а заради огромното количество страх от последствия.
Този авторитарен стил родителство (за различните стилове можете да четете в статията ни: https://funtazia.bg/2021/11/09/koj-roditel-otglezhda-silno-nezavisimo-inteligentno-i-sotsialno-kompetentno-dete/ , според множество проучвания и изследвания – доказано възпитава деца, които лесно изпълняват заръките, но често страдат от тревожни и депресивни разтройства. Данните сочат, че отгледани така, децата показват по-често агресивно поведение към останалите, имат ниска самооценка, изпитват огромни затруднения в самоконтрола, тъй като рядко имат възможност да направят решение сами и да изпитат реални естествени последствия от тях. Не бива да е изненада за родителите – че тези деца са такива и проблемите заваляват един след друг – те просто отразяват модел, който им е бил даден.
Понякога този факт вбесява родителите, особено онези, които смятат, че контролът над всичко в семейството, е нещо, което зависи от тях и непременно трябва да се случи така, както са си го намислили. Най-честото притеснение – „Ами ако не мога да изконтролирам и командвам детето си, как да го накарам да ме чуе? “
Когато децата се чувстват свързани с нас– родителите, обичани, подкрепени, те ще искат да слушат, чуват, да коолаборират с родителите си, защото за тях ще е ясно, че са от един отбор. Разбира се, тъй като това са деца, те ще изпитват търпението ни, границите ни, ще реагират несдържано и неочаквано, ще преиграват, ще ни игнорират – и това е напълно нормална част от поведенческото развитие на всяко дете и е наша отговорност като родители да ги научим да навигират тези свои състояние и да градят нужните умения – в подходящите моменти за това.
Не се случва със спорадични разговори и работа върху тези умения. Случва се със създаването на навик за общуване по тези теми, случва се с наблюдение, което да ни даде максимално много информация за преживяванията на детето, за да знаем, кое е съществено за него и да намерим начина да го комуникираме с него.
Тъй като не е нужно да знаем тези неща и да се чувстваме виновни, че не ги знаем – съществуват полезни ресурси за социално-емоционално развитие , които да са в помощ на родителя при създаването на тази ВРЪЗКА с детето, като му дават основа – за въпросите, дискусиите, алтернативите, които може да обсъди със своето дете. (Можете да разгледате тези ресурси тук: https://funtazia.bg/emotionalintelligence/).
В тези прости ежедневни примери за ситуации – ще видите, че възможностите за самоконтрол като родител, са в изборите, които винаги имаме….
НО!
Картите с емоции на Фънтазия вървят в комплект с 16 различни игри учещи ни ПЪРВО на наблюдението един към друг. Създадени са за децата, но винаги за работа заедно с родителя… Защото уроците, които вплетохме във всяка игра – са уроци първо за родителя. Първо да научат него на това съществено наблюдение, без което да продължи напред във възпитанието на социално-емоционални умения за своето дете – би било просто невъзможно.
Но!
– Можете да проявите любопитство и емпатия да разберете какво се е случило. Да разберете как се е почувствало детето ви преди да обиди някого? Защо? Какви причини е имало?
Играта на ФЪНтазия (Вижте повече за нея тук) е базирана на методика, която дава на родителя необходимия набор от въпроси в точно такива казуси… Когато нещата не са се развили според очакванията ни. За всеки родител е трудно да се сети откъде да започне, когато се е случило нещо проблемно. Тук – в различни нива – ще може да изговорите всяка от важните точки на една такава ситуация, като в последното ниво – ще потърсите заедно варианти за действие в подобни ситуации занапред.
Вижте видео по темата:
Но!
„Коя е тази игра? Какво ти харесва в нея? Това ли ти носи удоволствие като я играеш? Когато бях малък – аз играх на… искаш ли да ти разкажа… ?Искаш ли сега да ми обясниш как се играе тази игра и да поиграем заедно на нея? Някой път аз ще те науча на игарата от моето детство.“
НО!
Още много примери могат да бъдат дадени за алтернативи.
Именно настолната игра Фънтазия – е ресурсът, който тук препоръчваме на самите родители да използват, за да откриват своите собствени алтернативи…
Защото…
Първо – колкото и прекрасен да е един ресурс за социално-емоционално изучаване – ако вие го купите и го оставите на детето си, очаквайки то да се научи да го използва – това няма да създаде тази магическа и толкова необходима за отглеждането на едно дете Връзка между него и родителя. Всеки такъв ресурс е създаден – за да работите ЗАЕДНО – защото ученето на социално – емоционални умения е двупосочен процес. Вие не сядате да учите детето на нещо – вие отделяте време – за да учите взаимно един от друг. Както детето ви не се е родило да бъде възпитано с различни умения на възрастен – така и ние като родители – не сме се родили готови да бъдем родители…Процесът е взаимен. Помнете това.
Второ: – Всеки ресурс за социално-емоционално изучаване – е само начало на вашата осъзната и отговорна работа по възпитанието на вашето дете. Той има за цел да ви даде посоките, механизмите…и да ви покаже, че всяко нещо в съвместния ви живот – е ресурс за социално-емоционално развитие. Например – четенето на книга ( Вижте статията: Деца, които мислят и разсъждават – как да го постигнем? ), или гледането на филм, или спомен, снимка, човек, който срещате, преживяване , което имате. Всичко това са ресурсите ви за изграждане на тези житейски умения у вашите деца.
Трето: Ако измиете зъбите си веднъж – те няма да бъдат бели след седмица и съвсем скоро ще се развалят. Защото грижата за зъбите изисква навик. Същото важи за грижата за емоционалното израстване на вашите деца и вас – като родители. Да изиграете веднъж някоя от игрите за социално-емоционално развитие, да зададете веднъж въпросите, нужни за разрешаването на казус, да научите зоните за емоционални състояния (прочетете за тях в статията за барометър на емоциите), да попълните веднъж Дневник на емоциите ( Изтеглете безплатно от тук) – ефектът ще бъде като да измиете зъбите си веднъж и да очаквате те да растат здрави в следващите години…. Никакъв. Ако се случва от време на време… резултатите ще бъдат хаотични, нетрайни и съмнителни. За истински резултати – ви е нужен навик, отдаденост – отговорност.
Ако все пак мислите, че имате нужда от подкрепа в изграждането на тази връзка между вас и детето ви – можете да запазите част за професионална консултация с Полина Коцева – единствения акредитиран в България специалист социално-емоционално развитие, в помощ на родители, учители и деца. (https://funtazia.bg/konsultatsii-polina-kotseva-emotsionalna-inteligentnost/). Телефон за връзка – 0885217714.
© 2015-2022 FUNtazia International Limited. All Rights Reserved!
Тел: 0885217714
Вашият коментар