Нефункционално – по дефиниция означава, че не функционира правилно и полезно.
Да създадеш семейство, което функционира ЗДРАВОСЛОВНО – е едно от най-трудните неща в живота и няма никаква гаранция, че образование, титла, професия, държава, закони, климат и пр… – ще ти осигурят уменията – да СЪЗДАВАШ функционално семейство…всеки ден. Това е едновременно магията, но и огромното предизвикателство пред нас, като хора, които копнеем да се свържем…и след това сме толкова озадачени какво да правим с тази свързаност на толкова много нива.
Няма никакво значение от държавата, културата, професията, и пр… Достатъчни са просто двама души, които се събират – и просто не се разбират добре…. за да създадат нефукционални условия за отглеждане на деца и семейство.
Има здравословни, умерени нива на дисфункция в едно семейство и те си личат, когато семейната среда и членовете разпознават и признават несъвършенството си, не се страхуват да говорят за него и като цяло са отворени да се учат от грешките си – в името на това да стават по-полезни и подкрепящи един за друг. Те не бягат от отговорността за своите пропуски и се стремят към това да ги поправят.
Но семействата с нездравословни нива на дисфункция, са онези, които са склонни да нанесат огромни травми в живота на отглежданите деца, концентрирани в:
– затрупване с обвинения,
– изисквания,
– драма,
– липса на умения за граници,
– слаба и неавтентична комуникация.
Такива травми, за съжаление много трудно се преодоляват в последствие.
С тази статия искаме да ви помогнем да преодолеете нездравословни нива на нефункционалност, а не да заклеймим някого. Познанието за проблеми, които може да не сме осъзнавали, или изобщо възприемали като причина за някакъв вид токсичност в семейната среда – е първата стъпка към реабилитирането й. Мисията на FUNтазия е да помогне на колкото се може повече възрастни – да намерят най-здравословния начин да бъдат до всяко едно дете… И да НЯМА …емоционално-изоставени деца… Порастващи травмирани възрастни!
Разгледайте нашите примери – и помислете честно пред себе си – дали и колко често, в какви количества прилагате някои от тези неписани правила, които създават най-успешните предпоставки за НЕФУНКЦИОНАЛНО семейство…
Ако нещо от това ви се стори познато, помислете за вариант, в който го заменяте с друг тип поведение, потърсете разговор с приятел, роднина, но най-добре – ако усетите, че не можете да се справите сами – потърсете специалист, с който да разрушите токсичните модели на поведение и да започнете изграждането на нови, които създават истинска здравословна връзка между вас и членовете на семейството.
Това е важно… Защото признаването на проблема, е разграничаването от усещането ни че СМЕ ПЕРФЕКТНИ – и сигурна стъпка в правилната посока към поправяне на средата.
Искаме да бъдем и дадем най-добрия пример на децата си и в този стремеж рискуваме да изглеждаме нереалистично ПЕРФЕКТНИ в очите им. Онези, които никога не правят грешки, защото винаги знаят правилните отговори. Имам безброй много примери от практиката си, в които работя с обезсърчени деца, дошло им до гуша от разказите на своите родители в стил: „На твоите години, такива неща знаех и можех, виж ми тетрадките – я как красиво съм пишела… „ Децата ни нямат нужда да им натриваме носовете със своите постижения. Имат нужда да разберат, че тези постижения са се случвали след усилена работа… и че не винаги са били само постижения – имали сме и слаби моменти и те са били част от процеса.
Ако водите разговор с децата си – давайки им личния си пример – не пропускайте да им споделите, признаете, обърнете внимание – на своите пропуски, слаби моменти, дори понякога – срамни моменти. Ние възрастните – никога не сме били …и няма да бъдем перфектни – защото всички сме хора – и такова съвършенство в нашия вид – не съществува. Правили сме грешки, били сме невъзпитани, били сме неразумни, проваляли сме се… И това е ЧУДЕСНО! Защото е опит – който е най-прекият път до децата ни – моментите, в които си позволяваме да бъдем уязвими пред тях – са моментите, в които им позволяваме и те да бъдат пред нас. И това е най-здравословното нещо, което можем да направим за децата си – да си позволим да говорим заедно за моментите, в които НЕ СМЕ перфектни. Светът така или иначе, ще очаква най-доброто от вашето дете – да бъде отличник, да се държи добре, да изкарва много пари, да създаде успешно семейство, да бъде повод за гордост на другите. Да им дадем пространство – на което да са сигурно, че могат и да бъдат невсъвършени и заслужават да бъдат обичани въпреки това – може да се случи с най-голяма сигурност – в семейството. Не пропускайте тази възможност. Никой друг не копнее за нея… Но децата ви имат нужда от нея – за да имат стабилна основа за предизвикателствата, които ги очакват напред в живота.
Можете да изгледате това видео , коментиращо именно НЕДОСТАТЪчните деца …недостатъчни – за нас – техните собствени родители. – https://www.facebook.com/funtazia.bg/videos/2763940763775947 .
Във високодисфункционалните семейства – комуникацията като цяло е снижена до минимум. Общуването е на базови теми като храна, учене, различни видове битови липси и пр. Дори в тези кратки опити за общуване – то се превръща в нещо като обвинение, недоволство, критика, изискване, което на свой ред предизвиква у другия отбранителна позиция…или желанието да замълчиш.
Ако наблюдавате нещо такова – опитайте се да водите разговори, които да изразят вашата човешка загриженост за другия. Наблюдавайте тона си и нека той не е обвинителен, въздържайте се от критика, и по възможност – излезте от битовизмите – показвайки заинтересованост към членовете на семейството в по-хуманен аспект. Например относно преживяванията им, емоциите им, или тема, която знаете, че е важна и любима за тях, но поради липса на време или друго – е оставала незасегната в разговорите ви.
В сайта на Фънтазия – www.funtazia.bg – има множество статии и безплатни ресурси, които да ви помогнат да намерите правилния тон на здравословно общуване. Разгледайте блога ни и ресурсите – и със сигурност ще откриете вдъхновение – за вашето семейство. Но ако усещате, че имате нужда от помощ – не отлагайте момента. Колкото по-навреме специалист в социално-емоционалните умения консултира вас и семейството ви – толкова по-лесно и бързо можете да начертаете посоки за реабилитиране на дисфункционалността.
Един много полезен ресурс в това отношение – е Настолната игра – https://funtazia.bg/semeina-igra-emocionalna-inteligentnost/, която ви помага заедно да развивате своите социално-емоционални умения и компетенции, през случките, които се случват около вас. Играта ви помага да настройте разговора отвъд драмата и обвиненията и да си бъдете истински полезни, но и като цяло – да създадете атмосфера за споделяне.
В дисфункционалните семейства – наказание и отмъщение се преплитат. Обидите и обвиненията изобилстват. Няма реална оценка докъде стига едно наказание и то преминава всички здравословни и градивни граници, създавайки само страх, подчинение… травми.
Този тип негативизъм и критичност – са необосновани във всеки един случай. Дори да останат само на думи, които летят като кинжали срещу детското съзнание – трябва да сме наясно – че думи-оръжия са недопустими. Думите, действията ни – не бива да нараняват нито един член на семейството, трябва да са добре премислени и то не само за конкретния момент – а как те ще бъдат интерпретирани и занапред. Този тип поведение води само до поява на повече конфликти и със сигурност до влошаване на усещането за сигурност в семейното пространство. В повечето случаи – тези негативни модели на поведение в семейството – водят до това децата и членовете му да искат сами да се накажат по всякакви начини – емоционално хранене, алкохол, наркотици, друг вид зависимост.
Ако не сте в състояние да регулирате езика си, действията си или някой от семейството е в това затруднение – трябва спешно да потърсите подкрепа от специалист. Специалистът няма за цел да ви обвини или заклейми – има за цел единствено да помогне – за това – без да чакате – потърсете помощ. Това са сериозни причини за едни от най-тежките травми в човешкия живот – но всичко е преодолимо – когато имаме познание за проблема и съумеем да потърсим решение.
В дисфункционалните семейства няма ясни очаквания или няма лимит на очакванията – важното е че те никога просто не са изпълнени. Те са непостижими – именно поради липсата на ясна визия за тях и на адекватно формулиране, съответстващо с възможностите на всеки от членовете. Липсват и граници – позволено/непозволено се размиват, добро и зло в един момент нямат реални измерения. Ценностната система на деца, порастващи в подобен модел на семейство – е в колапс именно заради невъзможността за ясно разграничаване на добро и зло.
Това е много объркващо и фрустриращо за децата, които тепърва изграждат представите си за света и за отношенията в него, и първите им уроци – разбира се – са в семейната среда. Ако там е хаотично по отношение на ясното разпределение на ролите на всеки, отговорностите на всеки, очакванията към всеки – този хаос се разпростира към всички останали сфери от живота им.
Децата, израстващи в подобен тип дисфункционалност – създават на свой ред дисфункционални семейства, ако не се случи нещо, което да прекъсне цикъла на травмата.
Липсата на усещане за ценна принадлежност към първия ти социум в живота – семейството, липсата на ясна роля в него, или поставянето ти в роля, която не съответства на теб и възможностите ти, може да създаде предпоставки за огромни конфликти, тревожност, депресия, зависимости…Бягството от тази реалност се превръща в мисия.
Във Фънтазия често коментираме един изключително ефективен метод за поставяне на тези граници и ясни роли – чрез тъй наречения Кодекс на семейството. Можете да прочетете повече за него в статията: https://funtazia.bg/2019/01/06/kak-da-provokirame-lyubipitstvoto-na-deteto-kam-emotsionalnata-inteligentnost/
Още един вариант да спрем хаоса в отношенията, ролите и очакванията – е с ресурса Магнитен Комплект „Дневник на емоциите“ . В него вплетохме 7 различни игри – всичките свързани с това да създадем условия в семейството или социума – за споделяне и за поставяне на правила с фокус над емоциите – кой как да допринесе за общите цели, как да реагираме в различни ситуации, при различни емоции на всеки член на семейството или социума.
Ако преценявате, че е непосилно за вас да се справите сами, в домашни условия – да прекъснете нефункционалните модели – – потърсете подкрепа от специалист социално-емоционално развитие.
Изключително опасен момент в дисфункционалните семейства е пренебрегването на емоционалните нужди на членовете им, и особено на тези на децата.
Не твърдя, че това се случва, защото го искаме, напротив. Понякога просто се случва – нямаме достатъчно механизми да се справим с проблем и го проектираме върху децата, братята, сестрите. Обвиняваме ги за собствените ни неуспехи и трудности, натрапваме им унищожителното усещане, че са виновно отговорни за начин, по който се чувстваме, действаме, справяме с различни неща…за обстоятелства, които не ни харесват… И това на свой ред води до натрупване на токсично напрежение у обвинения… А ние започваме малко по-малко да ги игнорираме – другите. Защото развиваме неприязън към присъствието им в живота ни. Струва ни се напълно логично, че точно те са причината за всичко, което не е наред с нашия. Игнорираме ги, изолираме ги…
И това е много тежка присъда за всеки! Тя не просто не решава нашия проблем, но създава огромно количество непреодолими такива – за тези, с които делим семейството си.
Обикновено е много трудно да забележим сами у себе си този модел на поведение. Но сега – след като прочитате за него – вгледайте се в себе си, поискайте може би, обратна връзка от семейството си – вслушайте се в това, което ви казват. Ако го забелязвате у някой друг – бъдете дискретни, но откровени – споделете му как се чувствате от това. Това е единственият начин да започнете освобождаване от влиянието на този токсичен навик. В повечето случаи – тук е препоръчително да се работи със специалист, за да се открият раните, които са причинили тези травмиращи модели на поведение и да се започне терапия по преодоляването им. Вие сте хора, със свои преживявания, проблеми и трудности и не сте длъжни да сте подготвени за всичко – но специалист би могъл да ви подкрепи в преминаването през проблема безболезнено.
Не подценявайте и подкрепата и всяка обратна връзка, която близки, роднини, приятели биха могли да ви окажат в този момент.
В едно нефункционално семейство хората не се научават как да станат самостоятелни/независими. Те не знаят как да се доверят на себе си, което ги кара постоянно да разчитат на своите родители или братя и сестри за подкрепа и утвърждаване.
Това поведение е известно като „съзависимост“. Съзависимите хора ще позволят на хората около тях да контролират живота им, особено в отношенията. Съзъвисимите хора са в постоянно очакване за емоционално свързване, но то никога не е достатъчно, никога не е подходящо и сякаш нещо винаги липсва. Самодостатъчността в усещането за стойност – която кара хората, израстнали в подобен тип семейство – да създават отношения, които сами по себе си могат да бъдат насилствени, обидни, лишени от емоционална стойност… зловредни.
Семейства, в които често присъства схващането, че „Другите просто не са като нас“, не бива да се доверяваме много създава условия за изключително нездравословна дистанция и изолираност от хората, като развива усещането, че никой не е достатъчно подходящ за доверие и създаване на отношения.
Обикновено този модел дисфункционалност е свързан с …
Отношения, в които липсва интимност и емоционална връзка – съществува тъй наречената емоционална импотентност. В тях не се говори за емоции, за отношения, няма стремеж към такава дълбочина, не се демонстрира дори.
Дисфункционалното по този начин семейство няма да се чувства комфортно в интимност или емоционални разговори. По този начин, то негласно си ги и забранява, защото са неясни и нелогични.. Няма нещо-по-нелогично – от това да пренебрегнеш емоциите. Това се случва, обикновено, защото хората, живеещи в семейството, не знаят и съответно – не могат да научат децата в него – как да изразят себе си и по този начин не се доверяват на другите с чувствата си.
В допълнение, хората, които са израснали в нефункционално семейство, може също да са претърпели сексуално насилие като деца, създавайки още по-голямо недоверие към интимността. Следователно, за да се излекувате от този тип травматично преживяване, е от съществено значение да преодолеете страховете от повторно нараняване. Това може да се случи с подкрепата на приятели, роднини, близки – истински загрижени за вас хора, на които трябва да направите първата крачка да признаете и да ги потърсите с тази уязвимост.
Ако вие сте човек, който вижда и преценява, че някой негов близък, роднина, приятел – има белези от подобен тип травми и демонстрира подобно поведение – не бъдете осъдителни, потърсете вариант за подкрепа към него да преодолее това. Ако е нужно – дискретно му покажете загрижеността и своето рамо. Ако тези хора усетят, че имат нечия опора, добиват сила да се справят с проблема си и дори да потърсят помощ. Бъдете тази подкрепа!
В доста по-леките форми на този тип дисфункционалност – можем да говорим за методи, които в семейна среда да ни помогнат да се преборим с емоционалната импотентност и да си ПОЗВОЛИМ ДА ЧУВСТВАМЕ.
Комплектът табла за развитие на емоционална интелигентност е вече в стотици български семейства, подпомагащ ги в създаването на среда, в която споделяме и говорим за онези емоции и преживявания, които са важни за нас. В тях използваме научно-доказани методики за работа с емоциите и вече добре познатия на всяко второ учебно заведение в страната Барометър на емоциите – по методиката RULER. Можете да разгледате повече информация за барометъра и как да го използвате, за да създадете условия за разговор за емиоциите – в тази статия: https://funtazia.bg/2018/08/22/barometar-na-emotsiite-i-kak-da-go-izpolzvame/
Други много полезни ресурси за преодоляване на емоционалното мълчание у дома – са Карти с емоции с 16 различни игри и възможност за стотици часове – на сближаване и опознаване на членовете на семейството по един различен, дълбок и здравословен начин.
Винаги – абсолютно винаги – нашите приказки с емоции – безплатно- достъпни на нашия уебсайт https://funtazia.bg/prikazki-za-chetirite-kralstva-na-emotsiite/ – са готови да ви предложат светове от метафори и множество теми за разговори – за истински важните неща в живота, десетки часове споделяне и свързване през магията на художествения разказ.
Всеки персонаж в тях е изграден от толкова много въпросителни, които неусетно стават причина за най-неподправения разговор за емоции, през фантастичните случвания на героите.
Можете да откриете още стотици решения на емоционалното изразяване и свързване – в сайта та www.funtazia.bg – създаден, за да бъде подкрепата ви именно в тези моменти. Стига да имате желание….
Но сега ще продължа с последните важни части от темата за видовете дисфункционалност в семейството.
Единственото нещо, което дисфункционалните семейства разбират, е властта и контрола. Ако един човек има повече контрол или власт в семейството от всеки друг, той ще злоупотреби с него. В резултат на това членовете на такова семейство често са принудени да поемат отговорности, които не искат или не са готови да поемат, да претърпят унижение, обида, негативен тип поведение върху себе си, от този, в когото е властта и контрола.
Родителите или братята и сестрите могат да използват физическо или вербално насилие седин срещу друг. За съжаление, когато това се случи, малтретираният човек често се оказва неспособен и неуверен да говори за това и да потърси помощ сам. Този тип поведение е известно като
Членовете на семейството в дисфункционални семейства често ще се прибягват към физическа агресия, малтретиране и пренебрежение един към друг. Това може да бъде причинено от различни психични разстройства, включително разстройства на настроението и тревожни разстройства. Може да бъде причинено и от липсата на стабилна идентичност със семейството. При всички положения – това е кардинален проблем, който има нужда от спешни мерки и адекватни интервенции.
Ако вие сте част от подобно семейство, или познавате някой, който е част от такова семейство – потърсете специализирана помощ от терапевт, близък човек- учител, роднина, приятел на когото имате доверие, претърсете варианти за свързване с институция, която да окаже подкрепа по най-адекватния начин. Ако познавате такъв човек- имайте предвид, че темата е ужасно деликатна и болезнена за него и може би не е в състояние да я обсъжда, когато вие имате желание за това, дори целта ви да е да помогнете. Имайте търпение и останете на разположение за този човек. Бъдете опора, убедете го, че може да ви потърси в критичен момент и че ще намерите решение заедно, но след като сте изяснили, че ситуацията е такав а- не го оставяйте със съзнанието, че е сам в нея. Уверете го, че сте до него и наистина бъдете! Подкрепен – е много по-вероятно да потърси варианти за скорошно разрешаване на ситуацията.
Трябва да сте наясно, че за всяка жертва на домашно насилие – е трудно да прекъсне цикъла, макар да изглежда напълно разумно да го направи, когато го разглеждаме отстрани. Имайте предвид, че този токсичен модел на отношения е познат, изглежда като криворазбрана сигурност за този човек, защото единственото усещане за нормалност, с което е възпитаван. Идеята, че всичко това не е редно – е трудна за възприемане и деликатна за комуникиране. Нужен е винаги специалист. Но за да помогнем на такъв човек да достигне до желанието да работи с такъв – е необходимо да останем до него в разпознаването и дефинирането на проблема.
Най-добрият начин да се справим с дисфункцията в семейството или да подкрепим някой, който сме видели, че живее в такава – е като предприемем мерки за терапия и сесия със специалист. Тази терапия – има за цел да работи в ДВЕ ПОСОКИ –
Семейната терапия може да помогне за промяна на нездравословните модели в отношенията и установяването на нови здрави. Семейната терапия помага на членовете на семейството да общуват помежду си, да се научат как да уважават различията си и да научат нови начини за справяне с проблемите, пред които са изправени. Просто не винаги усилията, които сами положим – могат да бъдат достатъчни, без значение, че може да имаме желание и съзнание да променим ситуацията.
Процесът на семейна терапия се стреми да обедини членовете на семейството и да им помогне да общуват един с друг по здравословен начин. В допълнение, както вече споделихме – важен елемент е, че семейната терапия има за цел да изследва първопричините и решенията на проблемите на семейната дисфункция, като депресия, тревожност, злоупотреба с вещества и насилие.
Ще завърша с апел към хората, които познават или имат приятел в някакъв вид дисункционално семейство, от която и да е от страните и ролите му. Няколко пъти пиша в тази статия, че ако имате такъв в обкръжението си, ако сте забелязали сигналите, които дава и конкретни модели на поведение – не се дистанцирайте, не оставайте безучастне и неангажиран, не се преструвайте, че не сте забелязали. Понякога най-голямата подкрепа и мотивация за справяне с такъв проблем – идва от близък, който е показал, че сме достатъчно ценни за него, за да ни е наблюдавал…и да ни е ВИДЯЛ такива, каквито сме. Никога не забравяйте огромната роля, която имате – да бъдете подкрепа на всеки в нужда – просто ако изберете да не сте безучастни!
© 2015-2022 FUNtazia International Limited. All Rights Reserved!
Тел: 0885217714
Вашият коментар