Директният метод при изучаването на английски език и ползите от него.
В тази статия ви споделяме важна информация за директния подход при изучаването на чужд език.. с всички негови преимущества и недостатъци и защо ние от FUNтазия избрахме да работим именно по него.
Бързият, ефективен и забавен начин за научаване на чужд език – наречен ДИРЕКТЕН МЕТОД!
Директният метод е метод на преподаване на чужди езици работи в посока на директно създаване на пряка или непосредствена връзка между опит и изразяване, между английската дума, фраза или идиом и нейното значение чрез демонстрация, драматизация, без използването на майчиния език.
Произход и кратка история на метода
Директният метод в преподаването на чужд език много често е още наричан ЕСТЕСТВЕН. Той се въздържа от използването на родния език в обучителния процес, като целта е да се говори изцяло на езика, обект на изучаване. Методът е открит в Германия и Франция през 1900 година – като тотална революция над всички традиционни методи, базирани на наблягане върху граматика и превод.
Методът е изключително ефективен, затова през 1970 година ключови международни езикови училища в Берлиц и Инлигуа го приемат като основна методика на преподаване. През 2012 година много от езиковите Отдели на Foreign Service Institute към Държавния департамент на САЩ – също приемат методиката и започват засилени обучителни процеси чрез нея.
Какво представлява?
Директният метод е известен също като естествен метод. ТОЙ е разработен като реакция на метода, в който се използва техниката на превод и граматика и е предназначен да отведе обучаващия се в областта на изучавания език по най-естествен начин.
Основната цел е да се научи обучаващия се перфектно да владее чуждия език. Основният акцент пада върху това, че учащия се учи да МИСЛИ в изучавания език по същия начин, както се е учил да проговаря своя майчин – в най-естестена среда.
В традиционните методи за изучаване на езици е установено намаляване на участието на самите ученици и процесът е вечче установен и възприет да бъде дълъг и монотонен. При директният метод е тъкмо обратното – акцентира се върху засиленото участие на учащите с постоянни забавни техники с цел провокиране на проговарянето.
Директният метод се фокусира върху развитието на словесните умения:
Фокусът е върху говоренето и слушането
Граматиката се учи индуктивно
Всичко се случва изцяло на езикът, обект на изучаване.
ЦЕЛИ на подхода
Методът има три основни мисии:
1. Да изгради пряка връзка между:
а.) Реалните преживявания и езика
б.) Думата и Идеята за нея
в.) Мисъл и изразяване
2. Да позволи на учащите да се научат как да комуникират помежду си на изучавания език.
3. Учащият трябва да преживее езика, по същия начин, по който е преживявал своя майчин език. (Затова методът е още наричан ЕСТЕСТВЕН )
Основни принципи на метода
Липсва моментът на превода в обучителния процес, всички инструкции се провеждат изцяло на изучавания език.
Понятията се научават с помощта на предмети или моменти от естествената среда, поставяне на учащите в реални ситуации и използването на езика в тях – точно както проговарящо на родния си език дете е естествено поставено в ситуации, които отключват уменията му да проговори.
Граматиката се научава индиректно
Тренирането на словесните умения развива уменията по четене и писане.
Предимства на директния метод
Методът улеснява разбирането на езика – благодарение на потискането на намесата на майчиния език в процеса се създава естествена връзка, която спомага за директното разбиране на това, което е чуто и видяно.
Подобрява уменията за свободна гладка реч – ако учащият съумее да проговори гладко, това рефлектира и в по-лесно писане. Самият метод е доказан в подобряването на говорното и писменото изразяване, също така поради ненатоварващите техники за преподаване – той е и най-бързият и лесен начин за обогатяване на лексиката.
Подпомага развиването на УСЕТ към езика, което е най-важното в изучаването на чужд език – вникването в неговата логика.
Методът се базира изцяло на разнообразие от активности – което го прави изключително забавен.
Акцентира на изучавания език, стимулира и толерира употребата му, което помага на учащите да изразяват мислите и чувствата си все по-свободно вместо на майчиния на ичучавания език.
Подпомага да се вкара в употреба не само активната лексика, но и пасивната.
Запълва празнините между практика и теория в стандартните методи на обучение.
Методът благоприятства съссредоточаването на учащия, като го стимулира непрекъснато да взема участие в урока.
В напредващи нива на обучение – методът подпомага писането и четенето – те се превръщат в лесно и приятно занимание, което пък от своя страна насърчава навика към самокоригиране и конструктивна самокритика.
Недостатъци
Методът не акцентира върху писане и четене, а е изцяло съсредоточен в подобряване на говорната реч.
Малкото количество преподаватели, които работят по този подход, поради това, че изисква пълно отдаване и опознаване на децата, с които се работи. Лично отношение – което прави методът изключително ефективен – но възспира от масовизиране на методологията.
Неефективност на метода в Голяма група от деца. Тогава индивидуалната личност се изгубва в мнозинството, а най голям ефект методът има когато се позволи на индивидуалността да изпъкне.
Граматиката се изучава несистемно – а само в случаи на грешка при говорна реч – се правят корекции с правилния вариант. Целта е свикването с логиката на езика, но не и толкова да се набляга на сложни граматични правила и техните обяснения.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
В обобщение можем да кажем, че методът е най-ефективен при деца – без значение дали са проговорили на родния си език или все още не са. Свикването със звученето на чужд език – ги кара да привикват към логиката му и да го усвояват бързо и без затруднения. Прилагайки го при обучение на деца – всичките му недостатъци се превръщат в още една група от предимства и това прави часовете по английски език по директния метод едно забавно, артистично и развлекателно приключение, в което малчовците научават без натиск и без напрежение.
Вижте информация за провежданата школа по английски език по директния метод във FUNтазия и как да се включите в нея ЕТО ТУК!
Вашият коментар